Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.

banner

Úvod » Architektura » Sakrální stavby » Piaristický kášter v Přiboře


        

Piaristický kášter v Přiboře

img

 

Číslo produktu: Z-046
Výrobce: Z-art
Měřítko: 1:120
naše cena:
110,00 Kč (4,95 EUR) ( Nejsme plátci DPH )

 

 

Papírový model – vystřihovánka Piaristický klášter v Příboře

 

 

 

  Autor: Simona a Zdeněk Čechalovi
  Měřítko: 1:200
  Text o předloze a návod: česky, anglicky
  Počet vystřihovacích stran: 6
  Rozměr strany: 210 x 297 mm
  Obtížnost: 3/5

 


 

ukázky vystřihovacích stran papírového modelu Piaristický klášter v Příboře

 

 


 

Piaristický klášter v Příboře


   Piaristický klášter nechal postavit biskup Karel II. z Lichtenštejna v roce 1694, který ho pak předal roku 1700 mnichům k jejich potřebám. Celý projekt budovy navrhl italsko-švýcarský architekt Giovanni Pietro Tencalla. Budova je barokního stylu, tříkřídlová a jednopatrová. Dispozice všech křídel je řešena jako příčný dvoutakt. Stavební práce však pokračovaly po celou dobu. Zajímavá etapa nastala roku 1768, kdy byla přistavena chodba, která spojovala budovu piaristického kláštera s řádovým kostelem. Tento projekt byl navržen podle piaristy P. Heliodora Knura. Na konci 19. století však byla chodba opět zbourána.

   Od 90. let 20. století probíhala celková rekonstrukce piaristického kláštera, která trvala celých 20 let. Při opravách byla odkryta původní barokní iluzivní výmalba a původní oblázková dlažba z kamenů řeky Lubiny, která protéká městem Příbor. Bývalá piaristická kolej se však může také pyšnit klášterními klenbami s velkými koutovými lunetami v místnostech. Nově zrekonstruované místnosti v západním křídle budovy nyní slouží ke společenským akcím, ke svatebním obřadům, koncertům a přednáškám. Piaristický klášter byl vyhlášen nemovitou kulturní památkou.